PDF Print E-mail
Written by Кирил Беровски, председател на БКПК, гр. Прага и на АБС в ЧР

За пети път шампиони!

На 16 юни 2018 г., в гр. Прага на стадион „Юлиска“ (Juliska) се състоя традиционният, двайсети поред турнир на толерантността – международно състезание по футбол на малки вратички за Купата на зам.-председателя на Сената при Парламента на Република Чехия.

Като зрители присъстваха агитки от различните националности. Българският отбор бе приятно изненадан от не малкото български зрители, дошли да подпомогнат морално нашите момчета.

За съжаление, и този път нямаше присъствие от страна на посолството на РБ в Чешката република, жалко!

Времето бе слънчево и топло, а организацията на турнира, както винаги бе безупречна. В турнира участваха 26 отбора от различни народности.

При жребия българският отбор се падна в една група с отборите на Гана, Задкарпатска Русия, Сърбия, Румъния, Чешката телевизия и Йемен.

От изиграните общо 6 срещи, нашите момчета успяха да победят 5 пъти с 1 равен мач, без загуба с 13 точки и с голова разлика 24 : 2, като се класираха на първо място в групата, респективно за четвърт финалите на турнира. Коментар, според нас, е излишен, или с едно изречение – отборът ни показа стабилна игра, въпреки обновлението му с нови състезатели и бе повече от успешен!

На четвъртфинала се срещнахме с отбора на Молдова, труден съперник. Първото полувреме завърши при резултат 0 : 0. През второто полувреме отборът ни се разигра, успяхме да вкараме три гола и срещата завърши при резултат 3 : 0 за нас.

На полуфиналите нашият отбор посрещна отбора на Македония, с лекота успя да се пребори, като срещата завърши при резултат 4 : 0 за нас, т.е. извоювахме си правото да бъдем на финала на турнира. Умората вече бе забележима у всички състезатели.

На финала трябваше да играем с отбора на Виетнам, много добре обигран и техничен отбор, т.е. за нас малко „неудобен“ съперник. Но както се казва, на война като на война. И двете полувремена преминаха с единични опасности пред двете врати, играта и на двата отбора бе общо взето равностойна, без рискове от страна на съперниците. Логично срещата завърши наравно или 0 : 0.

По правилник, при равенство се изпълняват дузпи или наказателни удари. При тяхното изпълнение резултатът вървеше гол за гол.

Тук е мястото да се отбележи, че нашият вратар показа завидни умения не само през целия турнир, но и накрая, успявайки да спаси един наказателен удар на противника. Браво на вратаря!

По такъв начин победихме отбора на Виетнам и станахме пак шампиони на турнира! За любителите на статистиката – от началото на създаването на Турнира на толерантността през 1999 г., България го е печелила 5 пъти: през 2005, 2013, 2014, 2015 и сега – през 2018 г!

Последва награждаване на заелите трето, второ и първо място в турнира лично от зам.-председателя на Сената на Чешката република, Иво Барек.

Накрая бих искал да благодаря на момчетата от нашия отбор за тяхната дисциплинираност, издръжливост и воля за победа по времето на игра, както и на треньорското ръководство на българския отбор.

Не на последно място бих искал да благодаря на всички, които взеха участие в организацията по подготовка на необходимите условия за турнира и най-вече на господата Иво Иванов и Георги Георгиев. Определено можем да кажем, че без тяхната инициативност и всеотдайност не бихме постигнали този изключителен резултат.

Благодаря още веднъж за постигнатото на всички участници в турнира, като желая още много здраве и спортни успехи!